Dobrava – mati božja

CERKEV NA DOBRAVI  (žegnanje na praznik Marijinega rojstva, 8. september)

1. Prva cerkev na Dobravi je bila zgrajena v romanskem slogu.

Sedanjo obliko je dobila verjetno proti koncu l. 1690 in pred l. 1700, ko je župnik Matija Mault cerkev prezidal in povečeval. Romarsko apsido so odstranili in naredili nov in večji prezbiterij. Iz tega časa je tudi glavni oltar, ki je tako, kot prejšnji, posvečen Materi božji. Župnik Matija Mault je tudi cerkev obokal in zgradil nov zvonik. Cerkev je dobila baročno podobo.

1. Mariji posvečena cerkev je že od nekdaj veljala za krajevno Marijino božjo pot. Že od najstarejših časov je cerkev na Dobravi imela pokopališče. Obzidje okoli cerkve je nekdanji pokopališki zid. Kasneje so pokopavanje opustili in so začeli pokopavati na žup. pokopališču v Dobrniču.
  2. Zanimivost so stare orgle z omaro iz žup. cerkev, ki so bile prve orgle v novozgrajeni žup. cerkvi. Izdelovalec: KUČERA (Kutschera) Josip Alojz (1755-1826), narejene 1783.